Wrocław - miasto Krasnali

12:19 Unknown 2 Komentarze


     Miasto, które trzeba zobaczyć. Stolica województwa dolnośląskiego. Jedno z najpiękniejszych, jeżeli nie najpiękniejsze miasto w Polsce. Miejsce, w którym możemy spotkać niejednego krasnoludka.
     Proszę Państwa przed nami WROCŁAW ...
     Jest to miasto położone nad rzeką Odrą, w województwie dolnośląskim. Pierwsze pytanie zatem brzmi: Jak się tam dostać, żeby wyszło całkiem tanio?
     Moja podróż rozpoczyna się w Krakowie, dlatego opiszę tanie połączenia na trasie Kraków - Wrocław.

I sposób: POCIĄG
     Istnieje bezpośrednie połączenie na trasie Kraków - Wrocław. Najkrótszy czas podróży wynosi około 3 godzin 15 minut. Cena biletu uwarunkowana jest od zniżki, jaką posiadamy oraz terminu jego zakupu. Im wcześniej zdecydujemy się kupić bilet przed planowaną podróżą, tym większą uzyskamy zniżkę. Na pociągi PKP INTERCITY możemy uzyskać zniżki od -10% do -30% od ceny bazowej. Poniżej znajduje się rozpiska ile wcześniej należy zakupić bilet przed planowaną datą podróży, aby uzyskać daną zniżkę:


Bilet z ulgą studencką oraz -30% kosztować nas będzie 20,58 zł.

II sposób: BLA BLA CAR
     Tutaj możemy znaleźć oferty maksymalnie na parę dni przed planowaną datą podróży, a nawet w jej dniu. Cena uzależniona jest od osoby, z którą będziemy podróżować. Waha się ona od 25 do 40 zł od osoby.

III sposób (wybrany przez nas): POLSKI BUS
     Dzięki tej opcji również możemy bezpośrednio dotrzeć do Wrocławia. W naszym przypadku opcja ta okazała się być najbardziej korzystną. Wiem, że na trasie Kraków - Wrocław można upolować bilety już od 1zł. Nam się to nie udało, jednak i tak cena okazała się być najniższą z możliwych, ponieważ bilety w Polskim Busie na tej trasie wahają się od 10zł do 25zł od osoby. Należy pamiętać,
że korzystnie jest szukać biletu z większym wyprzedzeniem czasowym. Czas podróży wynosi 3 godziny 10 minut.

     Oprócz kwestii związanej z transportem, ważnym aspektem podróży jest nocleg. To gdzie będziemy nocować uwarunkowane jest od naszego budżetu oraz od lokalizacji, ponieważ często tańszy nocleg wiąże się z dłuższym czasem dojazdu do centrum, co zabiera nam cenny czas naszego pobytu w danym mieście.
     W naszym przypadku staraliśmy się wypośrodkować cenę noclegu
z jego lokalizacją, aby było to jak najbardziej korzystne.
     We Wrocławiu najlepszym rozwiązaniem okazało się być Szkolne Schronisko Młodzieżowe.

http://www.mdk.wroclaw.pl/o_schronisku/index.html

     Jest ono położone blisko dworca PKS i PKP, dzięki czemu zaraz po przyjeździe do Wrocławia możemy zostawić tam swoje bagaże.
W prawdzie zakwaterowanie następuje w godzinach od 17.00 do 21.00, jednak jeżeli przyjedziemy wcześniej, możemy zostawić nasze torby w przechowalni bagażu. Tak samo sprawa wygląda w dniu wyjazdu. Doba hotelowa kończy się o godzinie 10.00, ale bagaż możemy zostawić w przechowalni do czasu naszego wyjazdu, dzięki czemu ostatni dzień spokojnie nadal możemy poświęcić na zwiedzanie. Cena od osoby (studenta, młodzieży szkolnej) w pokoju dwuosobowym wynosi za pierwszą noc 36zł, zaś za kolejną 24zł. W prawdzie ze schroniska można korzystać jedynie przez 3 noce, jednak istnieje możliwość dłuższego pobytu jeśli dyrektor schroniska wyrazi na to zgodę. 
     Nasz pokój był czysty i duży, jak na pokój 2 - osobowy. Łazienka była wspólna na piętro, ale była bardzo czysta i przestronna.
     Wszystkie informacje umieszczone są na stronie internetowej, trzeba jednak pamiętać, że w schronisku występują jedynie dwa pokoje dwuosobowe oraz pięć większych pokoi.
     Na krótki wypad do Wrocławia jest to bardzo atrakcyjna opcja noclegu.

     Jeżeli mamy już załatwione te dwie najgorsze sprawy, możemy przejść do najprzyjemniejszej części planowania wyjazdu, czyli do atrakcji turystycznych :)

     Poniżej umieszczę listę atrakcji turystycznych godnych polecenia podczas zwiedzania Wrocławia. Może ona okazać się niepełna, dlatego zachęcam do jej uzupełniania w komentarzach, aby każdy kto wybiera się do Wrocławia mógł lepiej zaplanować swój wyjazd :)

RADA: Powtórzę już to, co pisałam we wcześniejszym poście z serii ,,Podróże Małe i Duże", ale uważam, że jest to dosyć istotne przy podróżowaniu. Jeżeli istnieje możliwość rezerwacji biletów ZRÓB TO! Nie będziesz mieć wtedy problemu, że nagle przy kasie biletowej okaże się, że nie ma już wolnych miejsc.

Lista atrakcji turystycznych, koniecznych do zobaczenia we Wrocławiu:

1. Panorama Racławicka:


Wejście do budynku
Fragment Panoramy

     Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie możemy podziwiać ogromne, dziewiętnastowieczne malowidło bitwy pod Racławicami. Pomysłodawcą panoramy był lwowski malarz Jan Styka.
     Uważam, że jest to miejsce godne polecenia. Połączenie obrazu wykonanego w odpowiedniej perspektywie ze specjalnym oświetleniem czy sztucznym terenem daje nam niesamowite wrażenie trójwymiarowości obrazu i przenosi nas w czasie. Bilet ulgowy kosztuje 18zł, a normalny 25zł. Można dokonywać rezerwacji internetowej. Jest to spory wydatek jednak na prawdę warto się tam wybrać.

2. Sky Tower:

Zdjęcie pobrane ze strony Sky Tower

     Nie wyobrażam sobie, żeby być w jakimś mieście i nie zobaczyć jego panoramy, jeśli jest to oczywiście możliwe. We Wrocławiu takim punktem widokowym jest 49 pięto wieżowca Sky Tower. Widok jest nieziemski!!! Polecam wybrać się w godzinach wieczorowych, po zmierzchu.
    Ciężko opisać doznania związane z tym miejscem. Stoi się przy szybie, patrząc w dół i chłonie całe miasto, świecące różnymi barwami. Nie można tego przegapić!
     Bilety różnią się nieznacznie cenami na tygodniu i w weekendy.
Od poniedziałku do piątku atrakcja kosztuje 5zł w przypadku studentów i młodzieży szkolnej oraz 10zł w przypadku dorosłych.
Za tak niewiele możemy przeżyć coś niesamowitego! Takie ,,must travel" Twojej wycieczki.

3. Wrocławska Fontanna Multimedialna:


Fontanna Multimedialna

Otoczenie fontanny

     Od kwietnia do października w określone dni (harmonogram pokazów dostępny na stronie internetowej) możemy doświadczyć czegoś pięknego, a mianowicie wodnego show, czyli iluminacji świetlnych na tle fontanny wraz z podkładem muzycznym. Fontanna położona jest w otoczeniu historycznego kompleksu Hali Stulecia, w której odbywa się wiele imprez okolicznościowych. Przed Halą Stulecia podziwiać możemy Iglicę, stalowy słup o wysokości 96 metrów.

Iglica wraz z Halą Stulecia
Szymek na tle Hali Stulecia

4. ZOO:

     Atrakcją, której nie może zabraknąć na naszych wyjazdach jest ZOO. Jednak we Wrocławiu, ze względu na to, że byliśmy w terminie przed samym otworzeniem Afrykanarium postanowiliśmy odłożyć wizytę na inny termin. Zapewne jeszcze tej wiosny udamy się do Wrocławskiego Zoo, a na moim blogu ukaże się fotorelacja z tej podróży. Tak czy inaczej jest to ciekawa atrakcja turystyczna, na którą trzeba poświęcić sporo czasu. Na stronie ZOO w proponowanej trasie zwiedzania, jej czas wynosi cały dzień. Bilet studencki od kwietnia 2015r. kosztować nas będzie 35zł od osoby, chyba że wizytę w ZOO zaplanujemy na Studencką Środę, wówczas cena biletu wynosi 20zł. Trochę drogo, ale na pewno warto, nawet ze względu na nowo otwarte Afrykanarium. 

5. Ogród Japoński:



     Jest to miejsce warte zobaczenia. Połączenie japońskiej sztuki ogrodowej z roślinnością pochodzącą z Japonii daje nam miłe doznania wzrokowe. Polecam zajrzeć tam choćby na chwilę. Uważam, że jest to jeden z ładniejszych ogrodów jakie widziałam. Cena biletu ulgowego wynosi 2zł, zaś normalnego 4zł. Park jest czynny od 1 kwietnia do 31 października.

RADA: Atrakcje takie jak Multimedialna Fontanna, Hala Stulecia, ZOO oraz Ogród Japoński zlokalizowane są obok siebie, dlatego warto uwzględnić to podczas planowania zwiedzania :)

6. Ogród Botaniczny:



     Kolejnym z ogrodów, do którego warto się wybrać jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to jeden z najstarszych tego typu ogrodów w Polsce. Możemy tutaj odpocząć od zgiełku miasta i zobaczyć ciekawą roślinność. Bilet ulgowy wynosi 5zł, natomiast normalny 15zł.

RADA: Za okazaniem legitymacji, osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wraz z ich opiekunami wchodzą za darmo!!! Cukrzycy pamiętajcie o zabieraniu legitymacji niepełnosprawności na tego typu wyjazdy. Nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą :)

7. Mostek Pokutnic:


     Kolejny punkt widokowy we Wrocławiu. Niestety z powodu remontu podczas naszego wypadu nie udało nam się na niego wejść.
     Według jednej z legend, po zmroku na mostku miały pojawiać się pokutujące dusze dziewcząt, które spędziły swe życie na zabawach
i kokietowaniu adoratorów zamiast na wychowywaniu dzieci
i prowadzeniu domu. Zdesperowane matki lekkomyślnych córek przyprowadzały je w nocy pod wieże kościoła.
     Przy okazji kolejnej wyprawy do Wrocławia w celu zwiedzenia ZOO na pewno udamy się także na ten punkt widokowy. Cena biletu ulgowego to 3zł (jedynie dla dzieci w wieku 4 - 12 lat), zaś biletu normalnego 5zł. Uważam, że warto wydać to kilka złotych na możliwość zobaczenia panoramy miasta.

8.  Krasnale i ich muzeum:


Muzeum Krasnali znajduje się w budynku po lewej stronie (widoczne są brązowe drzwi wejściowe)

     Każdy z nas ma jakieś odczucia związane z postaciami jakimi są krasnale. Jedni ich nie lubią, innym kojarzą się z ulubionymi bajkami z dzieciństwa, jeszcze inni uważają je za tandetne. Tak czy inaczej cały Wrocław wysłany jest tymi figurkami, dzięki którym możemy stworzyć własną grę miejską. Podczas naszego wypadu pierwszy dzień spędziliśmy na poszukiwaniu krasnali. Po znalezieniu takiego, osoba która pierwsza go wypatrzyła robiła sobie z nim zdjęcie. Dało nam to ciekawe urozmaicenie podczas pierwszych przechadzek po Wrocławiu.
     Na stronie internetowej można znaleźć mapę z wszystkimi krasnalami, a jest ich na prawdę dużo :) Oprócz figurek możemy udać się także do Muzeum Krasnali, które znajduje się tuż przy rynku. Jest to niepozorne miejsce, łatwe do przeoczenia, dlatego na zdjęciu powyżej umieściłam jego lokalizację.

9. Rynek wraz z Ostrowem Tumskim i kładką zakochanych:


Rynek :)


Most Tumski, czyli kładka zakochanych <3

     Wiadomo, że Rynek sam w sobie jest ogromną atrakcją miasta. Jest on duży i bardzo ciekawy. Uważam, że należy do jednych z najładniejszych rynków w Polce. Oprócz opisanych powyżej atrakcji należy jeszcze wspomnieć o najstarszej części Wrocławia, czyli o Ostrowie Tumskim oraz o Moście Tumskim, zwanym mostem zakochanych. Są to atrakcje warte zobaczenia jeśli decydujemy się na wycieczkę do tego urokliwego miasta.

     Kolejnym ważnym aspektem podróży jest to, gdzie zatrzymamy się na jakiś pyszny obiad albo słodką przekąskę. Takich miejsc jest bardzo dużo, jednak ja pokażę Wam kilka przez nas sprawdzonych, godnych Waszej uwagi.

     Jest to lodziarnia zlokalizowana w samym środku Rynku, wśród wąskich uliczek biegnących przez Sukiennice. Miejsce to polecam Diabetykom, którzy mogą tutaj skosztować pysznych lodów słodzonych stevią. Sama próbowałam i mogę potwierdzić, że praktycznie w ogóle nie podnoszą cukru :) W prawdzie są troszkę droższe od pozostałych, ale ile dają nam korzyści. Polecam bardzo serdecznie!

,,Kuchnia Marche"

http://marche.com.pl/

     Lokal należy do dosyć nietypowych restauracji, ze względu na to,
iż na wejściu dostajemy karteczkę, która przy wyjściu będzie naszym rachunkiem. Chodzi o to, że restauracja ma formę otwartego baru, podchodząc do określonego stoiska wybieramy potrawę, deser, sok
- cokolwiek i Kelner/ka stawiają pieczątkę na naszej karteczce. Cennik jest rozpisany przy każdym stanowisku, także wiemy ile dana potrawa kosztuje. Liczy się pomysł, a ten jest nietypowy. Miejsce posiada swój klimat, a jedzenie jest bardzo dobre. Warto spróbować!
     Tak swoją drogą ostatnio odkryliśmy, że w Galerii Bronowice
w Krakowie również otworzona została ta restauracja. Na pewno niebawem tam się wybierzemy :)

,,Gruzińskie Chaczapuri"


     W tej restauracji możemy spróbować kuchni gruzińskiej. Jednak oferta nie ogranicza się tylko do tej kuchni, możemy zamówić tam także dania z kuchni polskiej, czy międzynarodowej. Jedzenie jest bardzo dobre, jednak według mnie lepiej prezentuje się lokal w Krakowie, niż we Wrocławiu, w którym trafiliśmy na bardzo niemiłą obsługę. Tak czy inaczej, restaurację można polecić. W niektórych lokalach możemy trafić na studenckie ,,Happy Hours". Wówczas zniżka wynosi -50%.


     Jest to restauracja usytuowana w Ratuszowej Piwnicy na rynku, w której możemy napić się słynnego, ważonego na miejscu, niepasteryzowanego i niefiltrowanego piwa. Do każdego kufla podawana jest pajda chleba z firmowym smalcem. W porze letniej możemy napić się piwka w ogródku, znajdującym się na Rynku, czerpiąc całymi garściami klimatu miasta. Warto wybrać się na to słynne piwo, serwowane w kilku smakach takich jak: miodowe, czekoladowe czy karmelowe :)

,,Bratwursty"

Zdjęcie pobrane ze strony Bratwursty

     Nie jest to nic zaskakującego, że będąc pod Halą Stulecia w porze obiadowej zrobiliśmy się głodni. Rozpoczęliśmy wówczas poszukiwania jakiegokolwiek źródła jedzenia i tak oto natknęliśmy się na budkę na kółkach zwaną ,,Bratwursty" :) Postanowiliśmy zaryzykować. I wiecie co? Dzięki temu mogę Wam teraz szczerze polecić tą budkę. Jedzonko było bardzo dobre, a danie Curry Wurst podbiło nasze serca. Obsługa również była bardzo miła. Jeżeli będziesz miał/a okazję, to zatrzymaj się przy tej budce, na prawdę warto! :)

     Ostatnią rzeczą jaką chciałabym polecić jest firma zajmująca się sprzedażą przypraw i ziół kuchennych ,,Przyprawy Gwiazdeczka", która stacjonuje w różnych miejscach we Wrocławiu. Możemy tam trafić na bardzo ciekawe i niecodzienne przyprawy! :)


PODSUMOWANIE: Uważam, że Wrocław jest jednym z najładniejszych miast w Polsce, o ile nie najładniejszym. Warto się do niego wybrać na trochę dłużej, ponieważ 2 - 3 dni są takim minimum, w którym nie zdążymy zobaczyć wszystkiego dokładnie i bez pośpiechu. Na pewno wrócę tam jeszcze nie jeden raz :)

2 komentarze :

  1. Wrocław jakoś mnie przyciąga , może dlatego ,ze najbliżej Krakowa a może dlatego ,ze wszyscy się nim zachwycają .Próbowaliście coś szukać po hotelach tak jak było w przypadku Torunia? Nigdy nie zwiedzałem Wrocławia , zawsze przejazdem tam byłem , ale wydaje mnie się ,że spokojnie możecie wybrać się tam na następne trzy dni bo ominęłaś w swoim zwiedzaniu najważniejsze atrakcje Wrocławia .Przynajmniej nie ma ich an fotografiach. Pewny jednak nie jestem ale wujek Google prawdę powie :D Muzeum krasnali jest również płatne? Jaki koszt? Ciekaw jestem następnego miejsca. Może Szymek pokaże swoje Kielce? Masz w ogóle zwiedzanie i pokazanie nam na blogu takich mniejszych pozornie mniej ciekawych miast typu Rzeszów, Lublin itd.?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze staramy się znaleźć jak najtańszą opcję noclegu. Będzie osobny post o tym jak i gdzie szukać takich rzeczy. Co do głównych atrakcji turystycznych, pisałam, że jest to lista atrakcji godnych polecenia we Wrocławiu, które my zwiedziliśmy, bądź mieliśmy zamiar zwiedzić. Wiadomo, że znajdzie się jeszcze dużo innych miejsc, które można by było uwzględnić w swojej wycieczce, dlatego gorąco zachęcam do podawania swoich sugestii w komentarzach.
      Jeżeli pojadę do miast takich jak Lublin czy Rzeszów to na pewno posty z tych wypraw będą tutaj umieszczone. Na razie skupię się na miastach, które zwiedziłam. Kielce wraz z Chęcinami na pewno zostaną opisane, z racji tego, że stamtąd pochodzę.

      Usuń