Jesień u diabetyka

10:31 Unknown 0 Komentarze


Coraz częściej za oknem jest ponuro, brzydko, a do tego zimno oraz mokro. Co druga osoba pociąga nosem, kaszle lub na dobre ,,rozkłada się"i choruje. Jak sobie z tym radzić podczas cukrzycy?


Po pierwsze zapobiegaj!
Niby każdy z nas to wie, ale jednak bardzo mało osób się do tego stosuje. Nie zwracamy uwagi na to, aby w okresie jesiennym ubierać się na przysłowiową ,,cebulkę", aby po przyjściu do mieszkania rozgrzewać się ciepłą herbatką, a już na pewno większość z nas zapomina o tranie, witaminie C, czy D.

Lepiej zapobiegać, niż się leczyć!

Pamiętaj o tym, aby wychodząc z domu ciepło się ubrać. Jeżeli masz skłonności do częstego łapania wszelkich przeziębień - załóż cieplejszy sweter, czapkę, a nawet rękawiczki! Weź ze sobą parasol, aby w razie deszczu nie być przemoczonym do suchej nitki. Po przyjściu do mieszkania zrób sobie ciepłą herbatę, ogrzej się. Dodatkowo nie zapominaj o wzmacnianiu odporności. Ja w tym momencie testuję kwas L-askorbinowy (witamina C w proszku), którą piję codziennie rano i wieczorem. Swoją drogą świetnie się sprawdza kiedy mam wysoki cukier - dużo lepiej od wody z plasterkiem cytryny :) Po dłuższym stosowaniu tego kwasu na pewno dokonam tutaj jego recenzji.

Czosnek - naturalny antybiotyk!
http://cdn9.ogrod.smcloud.net/s/photos/t/10768/czosnek_990695.jpg
Co zrobić jeżeli już zachoruję?

Każdy z diabetyków zapewne wie, że podczas choroby nasze poziomy glikemii ,,rozjeżdżają się", są bardzo niewyrównane. Kiedy dopada nas infekcja, powoduje ona często podwyższenie cukru we krwi. Jesteśmy osłabieni, zmęczeni, a do tego bardzo marudni. Za równo ze względu na chorobę, jak również podwyższony poziom cukru. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o nawadnianiu organizmu! Najlepszym wyborem dla diabetyków jest wówczas woda z cytryną, herbata, czy nawet rosołek :) Ważne, aby nie sięgać wówczas po słodkie napoje, herbaty z sokiem itp., które dodatkowo będą podwyższać nasz poziom cukru.
http://cdn9.ogrod.smcloud.net/s/photos/t/10768/czosnek_990695.jpg
Nie muszę chyba przypominać o regularnej kontroli poziomów glikemii, a także przy długo utrzymujących się hiperglikemiach o sprawdzaniu obecności ciał ketonowych w moczu. Ja podczas choroby ustawiam sobie zazwyczaj tymczasową dawkę podstawową na 150 lub nawet 200%. Dzięki czemu utrzymuję cukry w granicach do 200mg%. Może okaże się to także dobrym rozwiązaniem dla Ciebie?

A co z lekami w przypadku cukrzyków?

Jeżeli uważasz, że złapało Cię lekkie przeziębienie i jesteś w stanie sam sobie z nim poradzić, w aptece znajduje się już sporo leków dla diabetyków. Jeżeli natomiast choroba nie przechodzi, występuje u Ciebie wysoka gorączka, poty, ogólne osłabienie, a do tego wszystkiego masz ciągle hiperglikemię najlepszym rozwiązaniem okaże się pójście do lekarza.

Leki dostępne bez recepty dla diabetyków - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim najważniejszym aspektem jest znajdujący się w lekach cukier. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy dany lek jest słodzony sacharozą, glukozą, czy np. aspartamem. Najczęściej słodzone są syropy, dlatego powinniśmy ich unikać. Jeżeli chodzi o tabletki, to diabetycy powinni unikać drażetek, które posiadają cukrową otoczkę. Lepiej sięgać po ich odpowiedniki w postaci tabletek nieoblekanych.

W przypadku każdej grupy leków, najlepiej stosować te, które są oznaczone specjalną informacją ,,Preparat może być stosowany przez diabetyków".

Które leki w takim razie wybierać?

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe: Najlepiej stosować leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, jednak należy robić to bardzo ostrożnie, ponieważ w niektórych przypadkach mogą one powodować hipoglikemię.

Leki przeciwkaszlowe: HERBAPECT - można go stosować za równo przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Nie zawiera cukru.

Leki wykrztuśne: HERBAPECT, MUCOSOLVAN, czy FLAVAMED są bezpieczne dla diabetyków.

Leki na katar: Diabetycy powinni raczej stosować preparaty o działaniu miejscowym. Leki te
powinny zawierać oksymetazolinę, która ma mniej działań niepożądanych np. OXALIN, czy AFRIN.

Leki na ból gardła: Obecnie wiele leków ma swoje bezcukrowe odpowiedniki np. NEO-ANGIN bez cukru, STREPSILS bez cukru (o smaku truskawkowym :D), czy CHOLINEX bez cukru.
http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/66428_ponury_most_kolorowy_parasol.jpg

Ważne, aby mądrze z tych dobrodziejstw korzystać! Pamiętaj, aby podczas choroby pić dużo wody z cytryną, często kontrolować poziom glikemii, wygrzewać się oraz sięgać po leki bez cukru!

0 komentarze :