Hiperglikemia co to jest, jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

11:59 Unknown 2 Komentarze

Hiperglikemia
     Hiperglikemia jest to stan, w którym poziom cukru we krwi wzrasta ponad poziom podstawowy. U zdrowego człowieka glikemia na czczo powinna być w granicach od 70  do 99 mg/dl, natomiast dwie godziny po posiłku nie powinna przekraczać 140 mg/dl. A jak to wygląda u cukrzyka?
     W przypadku diabetyka sprawa troszeczkę się komplikuje. Ze względu na to, że cukrzyca polega na niedoborze lub braku insuliny w organizmie, prawidłowy poziom cukru we krwi jest inny niż
u zdrowego człowieka. Waha się on od 70 do 160 mg/dl, przy czym na czczo nie powinien przekraczać 110 mg/dl, natomiast dwie godziny po posiłku 160 mg/dl. Powyżej tego wyniku mamy do czynienia z hiperglikemią.

Jakie są jej objawy?

Zdjęcie pobrane z Internetu.

     Przede wszystkim głównymi objawami hiperglikemii są wzmożone pragnienie (organizm stara się rozcieńczyć zbyt dużą ilość cukru we krwi) oraz częstsze oddawanie moczu. Ponadto osoba nią dotknięta często charakteryzuje się większą nerwowością, rozdrażnieniem oraz trudnością w koncentracji  lub apatią i sennością. Są to objawy, które występują również u mnie. W ostatnim czasie zaobserwowałam także nudności oraz bóle głowy
     Objawy przecukrzenia rozwijają się zwykle na tyle wolno, że mogą być niezauważone przez chorego. Stwierdzenie to coraz częściej dotyczy mojej osoby. Zauważyłam bowiem taką zależność, że czasem dopiero po zmierzeniu cukru pojawiają się u mnie bóle głowy czy senność. Jest to dosyć dziwne zjawisko. Może dostrzegłeś coś takiego u siebie?
     Należy pamiętać, że zbyt długie utrzymywanie się podwyższonego poziomu cukru we krwi może doprowadzić do poważnych powikłań tj. niewydolność nerek czy utrata wzroku! Dlatego staraj się utrzymywać cukry w normie!

Co zrobić jeśli już odkryjemy u siebie hiperglikemię?

     Po pierwsze konieczne jest wstrzyknięcie korekty, czyli dodatkowej dawki insuliny krótkodziałającej. Dobrze jest także zbadać mocz na obecność ciał ketonowych, powstających przy braku insuliny w organizmie.
     Ponadto jeżeli Twój poziom cukru we krwi nie przekracza 250mg/dl możesz podjąć wysiłek fizyczny tj. szybki spacer, jazda na rolkach czy bieganie w celu obniżenia poziomu cukru. Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna powyżej 250mg/dl skutkować będzie odwrotnym efektem, tzn. poziom cukru we krwi będzie wzrastać!
     Ja przy wysokim cukrze piję także duże ilości wody z cytryną w celu rozrzedzenia krwi.

RADA: Osoby posiadające osobiste pompy insulinowe mogą w łatwy sposób obliczyć sobie swoją dawkę korekcyjną, tzn. o ile jedna jednostka insuliny obniży cukier. Poniżej znajduje się wzór:

Przykład: 
Średnia ilość podawanej insuliny w ciągu dnia = 35 jednostek


Jakie są przyczyny hiperglikemii i jak jej unikać?

     Do głównych przyczyn przecukrzenia należą przede wszystkim źle obliczona dawka insuliny (zbyt mała jej ilość) w stosunku do zjedzonego posiłku, a także nie uwzględnienie w dawce wymienników białkowo-tłuszczowych, w przypadku zjadania tłustszych posiłków. Twój cukier może również wzrosnąć jeżeli jesteś chory i masz gorączkę lub jeżeli się denerwujesz i stresujesz. W przypadku dziewczyn hiperglikemia może pojawiać się także tuż przed samą miesiączką.
     Aby uniknąć przecukrzenia należy dokładnie obliczać ilość zjadanych węglowodanów, białek i tłuszczy oraz starać się jeść je o regularnych i stałych porach dnia. Podjęcie regularnego wysiłku fizycznego może również pomóc Ci uregulować cukrzycę. Pamiętaj, że tłuste posiłki, o wysokim indeksie glikemicznym oraz słodycze i alkohol źle obliczone i zbyt często spożywane, prowadzą do hiperglikemii.

A jakie objawy występują u Ciebie i jak sobie z nimi radzisz? :)

2 komentarze :

  1. Olu, super, że założyłaś bloga i piszesz o tak ważnych rzeczach :) tak trzymaj!
    Jak tam leci czas w Krakowie? Pozdrawiam :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za miłe słowa. Zauważyłam, że wiele ludzi bardzo mało wie o tej chorobie, która dotyka coraz większej liczby osób, dlatego też zaczęłam pisać.
      A co do czasu w Krakowie to leci on bardzo szybko, już 3 rok studiów :) Ale pewnie też coś o tym wiesz :) A reszta to tak jak widać na blogu, rozwijanie nowych zainteresowań i jak najczęstsze podróżowanie. A co słychać u przyszłej Pani biotechnolog? Pozdrawiam :*

      Usuń