Co możemy uzyskać dzięki orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności? - CZĘŚĆ 1

12:53 Unknown 0 Komentarze


     Jestem już po komisji lekarskiej oraz po odebraniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Na wynik komisji nie czekałam bardzo długo, bo jedynie 8 dni, wliczając w to weekend :) Dostałam stopień umiarkowany na 2 lata, czyli spełniłam swoje założenie. Wiem, że na dłuższy okres czasu nie mam co liczyć.
     W dzisiejszym poście przedstawię korzyści z posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, głównie dla stopnia umiarkowanego, który posiadam. Jesteście ciekawi, co można uzyskać dzięki orzeczeniu? W takim razie zapraszam...

     Będąc studentką wiele nauczyłam się na temat oszczędzania pieniędzy. Każda złotóweczka się przydaje :) Dlatego pierwszymi korzyściami o jakich napiszę będą korzyści pieniężne. W końcu każdemu diabetykowi przyda się wsparcie finansowe :)


     Pierwszą rzeczą o jaką możemy się starać posiadając orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest zasiłek pielęgnacyjny. Jest to świadczenie przyznawane na pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Kto może się starać o taki zasiłek?

     Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje dzieciom z niepełnosprawnościami, osobom powyżej 16 roku życia, jeżeli posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osobom powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli powstała ona przed ukończeniem 21 roku życia oraz osobom, które ukończyły 75 lat, nie posiadającym ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

     Ja ze względu na to, że zachorowałam na cukrzycę w wieku 14 lat oraz posiadam orzeczenie o stopniu umiarkowanym mogę się starać o zasiłek pielęgnacyjny. Może Ty również możesz?

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

     Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie i od kilku lat nie ulega on zmianie.

     Ktoś mógłby powiedzieć ,,,Eeeeee po co tyle zachodu ze składaniem różnych dokumentów, jeżeli dostajemy tylko 150 zł miesięcznie. Szkoda czasu" Ja nie jestem tego zdania. Uważam, że jeżeli przysługują Nam jakieś pieniądze z Państwa to warto się o nie postarać. Taka kwota wystarczy np. na zakup pasków do glukometru czy insuliny.

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie zasiłku?

     Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć w Urzędzie Gminy lub Miasta w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne.

     Jeżeli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat zasiłku pielęgnacyjnego np. na jak długo przysługuje zasiłek bądź co dołączyć do wniosku to odsyłam Cię do strony internetowej niepełnosprawni.pl, gdzie możesz zgłębić swoją wiedzę na ten temat.

     Drugą korzyścią materialną z posiadania orzeczenia są stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych na uczelniach oraz program ,,Aktywny Samorząd" realizowany przez PFRON.
http://www.pcpr.kepno.pl/program-aktywny-samorzad-2015-rok.html

     O tych plusach możecie przeczytać w moim starszym poście Uczelnia, a cukrzyca. O co można się starać?

     Ostatnią korzyścią z posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności opisaną w części 1 są ulgi w korzystaniu z komunikacji miejskiej oraz z pkp.
Ulga w PKP

     Dzieci i młodzież do ukończenia 24 roku życia, a także studenci niepełnosprawni do ukończenia 26 roku życia wraz z ich rodzicami bądź opiekunami mają 78% ulgi na przejazdy pociągami osobowymi, pośpiesznymi oraz ekspresowymi EC, IC PKP (tylko w klasie drugiej) na trasie z miejsca zamieszkania (pobytu) do: przedszkola, szkoły, zakładu opieki zdrowotnej, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej oraz poradni psychologiczno - pedagogicznej i z powrotem na podstawie legitymacji szkolnej (studenckiej) oraz ważnego orzeczenia lub legitymacji osoby niepełnosprawnej.

     W moim przypadku jadąc z uczelni (Kraków) do domu (Chęciny) wraz z moim chłopakiem (którego podaję podczas podróży jako swojego opiekuna) uzyskuję zniżkę 78% dla siebie i dla niego, dzięki czemu za bilet płacimy około 10zł (za dwie osoby). Jest to spora korzyść, pozwalająca nam dużo częściej wracać do domu :)

Ulga w MPK/MZK/ZTM

     Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z ich opiekunami towarzyszącymi im w pojeździe są uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Natomiast osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi 50% podczas przejazdów. Każda osoba korzystająca z ulgi musi posiadać dokument uprawiający ją do tańszego przejazdu, czyli w tym przypadku legitymację osoby niepełnosprawnej, wydanej przez Miejski (Powiatowy) Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Informacje sprawdzone dla miast tj. Kraków, Kielce.

     Dla uczniów lub studentów posiadających stopień umiarkowany te zniżki nic nie dają, ze względu na to, że i tak są oni uprawnieni do przejazdów z ulgą 50%, jednakże dla dorosłych przejazdy ulgowe mogą okazać się tańszym rodzajem transportu np. do miejsca pracy.

Podsumowując...

     Posiadając ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności warto poczytać o tym, czy dzięki temu nie przysługują nam jakieś stypendia, ulgi w komunikacji pkp lub mpk. Ważne, żeby być świadomym tych opcji i w pełni z nich korzystać. Skoro już mamy tą cukrzycę to czemu nie czerpać z niej jakiś profitów? :) Zapraszam już niebawem do 2 części tego posta, w której opowiem o kolejnych plusach posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

0 komentarze :