Jak zmierzyć cukier - czyli pierwsze kroki w oswajaniu się z cukrzycą

22:56 Unknown 0 Komentarze

     Dzisiejszy post chciałabym poświęcić pomiarowi poziomu cukru. Dla osoby zdrowej może być to czarną magią (nie dziwię się, też nic
o tym nie wiedziałam), natomiast dla cukrzyka jest to chleb powszedni.

     Niniejszy post dedykuję osobom, które nigdy w życiu tego nie robiły, a chciałyby coś na ten temat wiedzieć, w razie gdyby ich kolega/koleżanka nie byłby/byłaby w stanie sam/sama tego zrobić.
     Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest dokładne umycie rąk (najlepiej ciepłą wodą z mydłem), w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń, które mogą sfałszować wynik. Koniecznie trzeba pamiętać o dokładnym wysuszeniu dłoni, aby palce nie były wilgotne! Następnie warto pomasować, wybrany do pomiaru opuszek palca, aby poprawić jego ukrwienie. Kolejnym krokiem jest wybranie głębokości nakłucia naszego "długopisu", czyli fachowo nazywanym: nakłuwaczem. Należy ocenić jaka kombinacja będzie najlepsza. Najczęściej możliwy jest wybór kilku opcji. W przypadku delikatnej skóry zaleca się opcję płytkiego nakłucia, średnią dla skóry normalnej oraz głęboką przy skórze twardej. Poniżej znajduje się zdjęcie moich nakłuwaczy w celu przybliżenia Wam wyglądu tego urządzenia i pokazania w którym miejscu zmienia się powyżej opisaną głębokość.


     Kolejno przyciskamy mocno nakłuwacz do wcześniej wybranego miejsca nakłucia (ale nie za mocno!) i naciskamy przycisk zwalniający. Ważne jest, aby sprawdzić czy nakłuwacz jest załadowany, tzn. czy jeżeli przystawimy go do opuszka i naciśniemy przycisk zwalniający, dokona on nakłucia. Uwaga: Zaleca się wykonywanie nakłucia na bocznej powierzchni opuszka palca, która jest mniej unerwiona, od jej środkowej części - pomiar mniej boli. Poniżej znajdują się zdjęcia, przedstawiające jak wygląda dany przycisk.



      Aby utworzyć kroplę krwi, po nakłuciu palca należy rozmasować rękę i palec w stronę nakłucia, formułując kroplę krwi. Nie wolno nadmiernie uciskać obszaru wokół miejsca ukłucia.


     Kolejnym krokiem jest wykonanie testu. Pasek testowy należy skierować i włożyć szarym końcem do portu w urządzeniu. Glukometr wówczas włączy się automatycznie i na wyświetlaczu pojawi się symbol paska testowego z kroplą krwi. Oznacza to, że glukometr jest gotowy do badania.




     Pole reakcyjne paska testowego należy zanurzyć w kropli krwi, która zostanie automatycznie zassana przez jego końcówkę. Nie należy nakładać kropli krwi na pasek!




     Glukometr wyda sygnał dźwiękowy i wtedy możemy wytrzeć miejsce nakłucia (najlepiej czystą chusteczką). Wynik pojawi się na wyświetlaczu po ok. 5 - 10 sekundach (w zależności od rodzaju glukometru).


     Opis tych czynności jest dosyć długi, ale nie ma co się przerażać, w praktyce pomiar cukru zajmuje mniej niż minutę :) Powodzenia :)

0 komentarze :