Refundacja zestawów infuzyjnych, czyli zlecenia na wkłucia

18:50 Unknown 0 Komentarze


W związku z tym, że należę do wielu grup cukrzycowych na facebook'u mogę zaobserwować co nam, diabetykom sprawia największe kłopoty, w czym się nie odnajdujemy. Jedną z takich rzeczy są zlecenia na wkłucia. Często pojawiają się pytania: kto może uzyskać refundację, gdzie złożyć wniosek? Dlatego w moim dzisiejszym wpisie postaram się Wam to wszystko dokładnie i w prosty sposób opisać. Zapraszam do czytania!

1. Kto może starać się o refundację wkłuć?

Od 1 stycznia 2014 roku refundacja zestawów infuzyjnych przysługuje wszystkim użytkownikom pomp insulinowych! Jednakże rozróżnia się dwa rodzaje refundacji:
- całkowitą 100%,
- częściową 70%.
Miesięczna całkowita kwota refundacji na zestawy infuzyjne to 300zł.

2. Jaki rodzaj refundacji Ci przysługuje?


3. Ile wkłuć dostaniemy i ile za nie zapłacimy?

Zestaw infuzyjny do osobistej pompy insulinowej, składający się z wkłucia, łącznika i drenu kosztuje 30zł za sztukę. W związku z refundacją na 1 miesiąc dostaniemy 10 sztuk. Osoby poniżej 26 roku życia oraz kobiety w ciąży taki zestaw dostaną za darmo, natomiast osoby powyżej 26 roku życia będą musiały dopłacić 90zł (w związku z refundacją częściową).

4. Kto może nam wypisać zlecenie na wkłucia oraz jakiego kodu do zleceń powinien użyć?

Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne może nam wypisać:
- lekarz diabetolog lub endokrynolog
- pediatra (w przypadku osób do 26 roku życia)
- internista (w przypadku osób powyżej 26 roku życia)
- ginekolog - położnik (w przypadku kobiet w ciąży)

W przypadku osób poniżej 26 roku życia lekarz powinien użyć kodu P.091.01, dla kobiet w ciąży P.091.02, a dla osób powyżej 26 roku życia P.091.00

Bardzo ważne jest sprawdzenie poprawności wypisania zlecenia przez lekarza, ponieważ w przypadku błędnego zlecenia sklep medyczny może odmówić jego realizacji!

5. Co trzeba zrobić, aby otrzymać refundację zestawów infuzyjnych?

Po pierwsze musimy zgłosić się do odpowiedniego lekarza (punkt 4), który wypisze nam zlecenie na zaopatrzenie w środki medyczne na okres 1-3 miesięcy. Następnie z wypisanym dokumentem oraz ważnym dowodem ubezpieczenia (dodatkowo w przypadku kobiet w ciąży z Kartą Ciąży lub zaświadczeniem od lekarza o miesiącu ciąży) musimy zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ. Tam dostaniemy dodatkowe zlecenie na zaopatrzenie w środki medyczne, które jest ważne przez rok od daty wystawienia. Do oddziału NFZ udajemy się jedynie w przypadku, gdy staramy się po raz pierwszy o refundację lub gdy zlecenie straci ważność. Przykładowo starając się o refundację w styczniu i uzyskanie stosownych dokumentów z NFZ dostajemy kartę wkłuć do stycznia kolejnego roku. Ostatnim krokiem jest dostarczenie obu zleceń do punktu realizacji zleceń (dla miasta Kielce jest to np. apteka Remedium mieszcząca się przy ul. T. Kościuszki 7/9). 

Ważne, żeby pamiętać na jakie okresy pobraliśmy już wkłucia, tak aby na odpowiednią wizytę lekarską zabrać ze sobą swoją kartę wkłuć z NFZ'u do naszego diabetologa, który wypisze kolejne zlecenie na okres 1-3 miesięcy. Ponadto należy pamiętać, że wszystkie zlecenia wydawane cyklicznie są ważne do końca miesiąca, na które zostały wypisane. Przykładowo jeżeli zlecenie na wkłucia zostało wypisane 25 stycznia, to aby nie stracić wkłuć przysługujących na ten miesiąc należy je zrealizować do końca stycznia! Pamiętajcie o tym!

6. Skąd pobrać wniosek?

Jeżeli zlecenie będzie wystawiał diabetolog to nie musimy drukować wniosku, ponieważ lekarz będzie je posiadał. Natomiast w przypadku zleceń wypisywanych np. przez pediatrę warto zaopatrzyć się w taki wniosek przed wizytą. Do pobrania np. na stronie www.mojacukrzyca.org : Klik

To tyle na dzisiaj :) Mam nadzieję, że wpis okazał się być pomocnym. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na jakiś konkretny temat związany z cukrzycą to pisz! Chętnie podejmę takie wyzwanie :)

0 komentarze :