Instrukcja obsługi GlucaGenu oraz wyłączania pomp insulinowych

12:02 Unknown 6 Komentarze

     Dzisiejszy post nawiązywać będzie do wcześniejszego z serii ,,Życie Diabetyka", a dokładniej do zjawiska hipoglikemii. Dowiemy się jak pomóc cukrzykowi w krytycznym momencie, wówczas gdy nie jest już możliwy kontakt z chorym.
     O samym zjawisku hipoglikemii możecie poczytać tutaj. Natomiast dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o GlucaGen'ie oraz pokazać w jaki sposób wyłączyć najczęściej spotykane w Polsce (moim zdaniem) pompy insulinowe. Zaczynamy :)
     GlucaGen jest to środek zawierający jednorazową dawkę ludzkiego glukagonu oraz strzykawkę z rozpuszczalnikiem. Znajduje się on w podłużnym pomarańczowym opakowaniu, które możemy często znaleźć w torebce, plecaku chorego lub w jego lodówce czy szafce (jeżeli znajdujemy się w domu diabetyka), ze względu na to, że może być przechowywany w temperaturze pokojowej do 25°C.

GlucaGen
     Środek należy podać choremu, jeżeli zauważymy u niego objawy hipoglikemii, a on sam nie będzie już w stanie sobie pomóc. Tzn. Chory zemdleje lub podanie soku czy jedzenia będzie dla niego zagrożeniem życia ze względu na zadławienie. Wówczas należy sięgnąć po GlucaGen, który stosowany jest w przypadku głębokiego niedocukrzenia. Glukagon uwalnia zmagazynowany w wątrobie glikogen w postaci glukozy do krwi. Działa antagonistycznie do insuliny, o której możecie poczytać tutaj. Należy także zaznaczyć,
że może być on stosowany w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ nie przenika przez barierę łożyskową. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić datę ważności produktu przed jego podaniem.

PAMIĘTAJ: Prawidłowe wykonanie zastrzyku choremu, znajdującemu się w ciężkiej hipoglikemii może URATOWAĆ MU ŻYCIE!!!

Poniżej w kilku prostych krokach opiszę jak należy wykonać zastrzyk z glukagonem.

1. Sprawdź datę ważności na opakowaniu. Jeżeli produkt nie jest przeterminowany możesz go otworzyć i aplikować.

Data ważności
2. W zestawie znajdziesz fiolkę z glukagonem oraz strzykawkę z roztworem, w którym rozpuszcza się glukagon, a także krótką instrukcję obsługi. Glukagon powinien mieć formę białego lub prawie białego proszku.



3. Usuń z fiolki GlucaGen pomarańczową osłonkę.


4. Wbij igłę z rozpuszczalnikiem w gumowe zakończenie.


5. Wstrzyknij zawartość strzykawki do fiolki, w której znajduje się glukagon.


6. NIE WYJMUJ IGŁY Z FIOLKI!
7. Wymieszaj zawartość fiolki, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się glukagonu.


8. Sporządzony roztwór powinien być przejrzysty, bezbarwny i nie zawierać żadnych cząstek stałych.


9. Po rozpuszczeniu nabierz roztwór z fiolki ponownie do strzykawki.


10. Usuń ze strzykawki pęcherzyki powietrza, pukając delikatnie palcem w obudowę strzykawki.



11. Glukagon należy wstrzyknąć podskórnie lub domięśniowo. Najlepiej w udo, czy ramię.
12. W przypadku osoby dorosłej lub dzieci o masie ciała powyżej 25kg (starsze, powyżej 6 lat) należy podać całą zawartość strzykawki. Dzieciom młodszym należy podać połowę zawartości strzykawki.

GlucaGen gotowy do podania
12. Zabezpiecz igłę osłonką, a całą zużytą strzykawkę umieść z powrotem w pudełku i wyrzuć do kosza.


     Opis czynności w teorii jest dosyć długi, ale tak jak i w przypadku pomiaru poziomu cukru w praktyce zajmuje on mniej niż jedną minutę. 

To tyko jedna minuta, a możesz uratować czyjeś życie. Pamiętaj, aby przezwyciężyć swój strach!

     W drugiej części posta pokażę jak wyłączyć najczęściej stosowane w Polsce (moim zdaniem) pompy insulinowe, tak aby nie podawały one insuliny choremu.

     Idąc ulicą, parkiem, gdziekolwiek możemy spotkać na swojej drodze cukrzyka, który może potrzebować naszej pomocy, za równo jeżeli jest przytomny, ale nieświadomy swoich działań lub jeśli jest już nieprzytomny. Zatrzymaj się, pomóż!
     Pierwszym Twoim krokiem powinno być wezwanie pogotowia, następnie możesz poszukać u chorego i podać GlucaGen, o którym pisałam powyżej, zaś później sprawdzić czy gdzieś z kieszeni chorego nie wystaje dren, łączący ciało chorego z pompą insulinową.


     Jeżeli już go znajdziesz (nie zawsze chory posiada pompę insulinową) wyciągnij pompę insulinową, która będzie wyglądem przypominać mniej więcej telefon lub jakiś pager i zatrzymaj podawanie insuliny. Pamiętaj jednak, aby wykonywać to bardzo ostrożnie, tak aby przypadkiem nie podać choremu dodatkowej dawki insuliny!

Poniżej opiszę sposoby wyłączania różnych pomp insulinowych.

1. Pompa Paradigm (Medtronic), którą w tej chwili używam:


* Naciśnij przycisk ACT, który otworzy Menu Główne.
* Następnie zjedź strzałką w dół o jedną pozycję i wciśnij przycisk ACT


* Na wyświetlaczu zacznie mrygać napis ,,ZAWIEŚ"

* Należy ponownie wcisnąć przycisk ACT, który potwierdzi zawieszenie pompy


* Pompa jest już zatrzymana, podawanie insuliny zostało wstrzymane.
* Jeżeli diabetyk odzyska przytomność, bądź świadomość należy przy nim pozostać do momentu wzrostu cukru  i powiedzieć mu o zatrzymaniu jego pompy.

2. Pompa ACCU - CHEK Spirit:

Accu Chek Spirit

Accu Chek Spirit Combo

Instrukcja obsługi zatrzymania podaży insuliny w obu pompach

3. Pompa Dana Diabecare II:

Wygląd zewnętrzny pompy

Instrukcja obsługi zatrzymania podaży insuliny w pompie
     To tyle na dzisiaj :) Mam nadzieję, że Wiecie już jak podawać GlucaGen oraz jak wstrzymywać podawanie insuliny w pompie insulinowej. Zapraszam za tydzień na post z serii ,,Kuchnia" 

6 komentarzy :

  1. Świetnie napisany poradnik!
    Teraz przynajmniej każdy kto to przeczyta, nie zostawi potrzebującej osoby chorej na pastwę losu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że uda mi się zmienić podejście chociaż kilku osób do pomocy drugiemu człowiekowi - to byłby już spory sukces :)

      Usuń
  2. Świetnie napisane. Teraz będę umiał pomóc osobie w potrzebie. To co robisz to nie tylko pisanie bloga, ale też możesz nauczyć ludzi, którzy dzięki temu kiedyś uratują komuś życie. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głównym celem mojego bloga jest uświadamianie ludzi na temat cukrzycy, która coraz częściej pojawia się u młodszych jak i starszych osób. Dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam :)

      Usuń
  3. Dziękuje , teraz nawet jak będzie inna pompa będę wiedział jak ją wyłączyć.Nie jest to trudne , ale sądziłem ,że w sytuacjach gdy liczy się czas producent przewidział wyłączenie pompy jednym przyciskiem. Z drugiej strony mogłoby to spowodować przypadkowe jego wyłączenie. Jeszcze raz dzięki.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mój wpis pomógł :) Niestety w przypadku pomp insulinowych, chodzi o to, żeby przypadkiem czegoś nie zrobić, dlatego wstrzymanie podawania insuliny musi odbyć się w kilku krokach. Zapraszam na kolejne posty i pozdrawiam

      Usuń