Co możemy uzyskać dzięki orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności? - CZĘŚĆ 2

09:26 Unknown 0 Komentarze


     Witam Was w 2016 Roku! Mój pierwszy noworoczny wpis (jak już wiecie po tytule) będzie o kolejnych korzyściach wynikających z posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jesteście ciekawi co jeszcze możecie uzyskać z tytułu niepełnosprawności? Tak? To zapraszam :)
     
     W związku z tym, że za oknem pojawił się śnieg, a temperatura spadła poniżej 0°C niektórzy, a nawet pewnie każdy z nas coraz częściej planuje swoje pierwsze wiosenne wycieczki. My na przykład lecimy do Paryża pod koniec lutego (ahhh te tanie linie lotnicze <3). Dlatego pierwszą dzisiejszą korzyścią dla osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest ulgowa opłata paszportowa.
     Każdemu, kto posiada ważne orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje ulgowa opłata paszportowa w wysokości 50% stawki normalnej. Taka zniżka mi studentce nic nie zmienia, ponieważ uczniowie i studenci również mają prawo do ulgowej opłaty paszportowej, jednakże osobom powyżej 26 roku życia ta informacja może się przydać.

     Drugą korzyścią wynikającą z tytułu posiadania orzeczenia, która de facto nadal wiąże się z podróżami są ulgi w różnego rodzaju muzeach, centrach nauki, ogrodach zoologicznych czy botanicznych. Nie jestem w stanie podać Wam konkretnych miejsc, w których te zniżki obowiązują, ale jeżeli wyrobicie sobie dokument potwierdzający Wasze orzeczenie, czyli legitymację osoby niepełnosprawnej to do wielu miejsc możecie wejść kompletnie za darmo lub korzystając z dużych ulg. Przykładowo będąc w wakacje we Frankfurcie nad Menem poszliśmy z moim chłopakiem do zoo (obowiązkowy punkt wszystkich naszych wycieczek!). Szymek jako student zapłacił 10, ja jako osoba niepełnosprawna, posiadająca legitymację w języku polskim zapłaciłam jedynie 5. Kto pyta nie błądzi! Ponadto od 1997r. muzea państwowe w Polsce mają obowiązek wprowadzania ulgowych biletów dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. 
     Następna korzyść dedykowana jest osobom powyżej 18 roku życia, które rozpoczęły swoją karierę zawodową. Osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności posiadają dodatkowe uprawnienia pracownicze, wynikające z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

     Od 10 lipca 2014r. osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą pracować 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo! Uprawnienie to jest zapisane w ustawie, w związku z czym jest to nasz przywilej ustawowy wynikający z posiadania ważnego orzeczenia. Taki wymiar pracy przysługuje nam od dnia dostarczenia pracodawcy uwierzytelnionej kopii orzeczenia o  stopniu niepełnosprawności. 
     Warto również nadmienić, że ten 7 - godzinny dzień pracy jest pełnym wymiarem czasu pracy. Oznacza to, że jest on pełnym etatem, a nie jego częścią. 
     Ponadto zgodnie z artykułem 17 ustawy każda osoba z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym ma prawo do dodatkowej 15 minutowej przerwy w pracy. W praktyce oznacza to, że osoba pracująca powyżej 6 godzin na dobę ma w sumie prawo do 30 minutowej przerwy, którą może wykorzystać w dowolny sposób.
     Kolejną korzyścią wynikającą z posiadania orzeczenia w stopniu znacznym i umiarkowanym jest prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze 10 dni roboczych w całym roku kalendarzowym. Uprawnienie to jest niezależne od tego czy dana osoba pracuje na otwartym czy chronionym rynku pracy. Urlop, który nie został wykorzystany w danym roku przechodzi na kolejny rok. Wszelkie roszczenia ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat.
     Należy jednak pamiętać, że przykładowo jeżeli pracownik otrzymał PIERWSZE swoje orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym 1 września 2014r. to musi przepracować cały rok i dopiero 1 września 2015r. nabędzie prawo do dodatkowego urlopu. 

     Ostatnim uprawnieniem w pracy z tytułu posiadania orzeczenia zgodnie z artykułem 20 ustawy jest prawo do korzystania ze zwolnienia z pracy. Dotyczy to wyłącznie osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Mogą one korzystać ze zwolnienia w wymiarze 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku np. na czas wykonywania badań specjalistycznych, zabiegów usprawniających czy uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, jeżeli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
     W związku z turnusami rehabilitacyjnymi, które są zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku każdy, kto posiada orzeczenie o lekkim, umiarkowanym bądź znacznym stopniu może korzystać z tej formy rehabilitacji. Turnusy trwają zwykle 14 dni, a uczestnictwo w nich jest odpłatne. Aby niepełnosprawni wraz z opiekunami mogli korzystać z tej formy rehabilitacji i odpoczynku PFRON dofinansowuje udział w turnusach. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Najlepiej jest go złożyć na początku roku. W ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku PCPR udzieli informacji dotyczącej dofinansowania. 
     Uczestnik turnusu rehabilitacyjnego sam decyduje kiedy i do jakiego ośrodka chciałby pojechać. Informacje o organizowanych turnusach możemy uzyskać ze stron:
     Więcej informacji dotyczących wniosków, warunków uczestnictwa oraz wielkości dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych możemy uzyskać ze strony www.niepelnosprawni.pl.

Podsumowując...

     Jeżeli jeszcze nie starałeś się o orzeczenie, a jesteś cukrzykiem to spróbuj, na prawdę warto! Jak to zrobić? Przeczytaj mój wcześniejszy wpis: Co to jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
     Wszystkie korzyści wynikające z posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które przedstawiłam za równo w tej, jak i poprzedniej części dotyczą osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jeżeli chodzi o stopień lekki to tylko niektóre z tych uprawnień go dotyczą! 
     Mam nadzieję, że podobały Wam się moje wszystkie trzy wpisy dotyczące dokumentu, jakim jest orzeczenie i że udostępnicie je innym. Niech każdy z cukrzyków dowie się, co mu się należy! Jeżeli zapomniałam o jakiś uprawnieniach czy korzyściach to śmiało piszcie o nich w komentarzach :) Poszerzajmy nawzajem swoją wiedzę dotyczącą cukrzycy.

0 komentarze :